Aktuality

Vynášanie Moreny

 05.04.2022

Vynášanie a pálenie Moreny je zo zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.

Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.

Najčastejším termínom vynášania Moreny je Smrtná nedeľa (pôstna nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou). 

Deti z našej materskej školy Zvedavá Lienka si za pomoci pani riaditeľky Kataríny Kaprálikovej a učiteľky Márie Meľovej  v triede namaľovali na výkres Morenu podľa svojich predstáv. Následne si vyrobili jednu skutočnú slamennú Morenu, ktorú potom spoločne zaniesli k rieke Orava, položili ju na vodu, ktorá ju začala pomaly v smere toku odnášať. Na rozlúčku jej všetky deti zamávali. 

Vynášanie Moreny

Vynášanie Moreny
Vynášanie Moreny
Vynášanie Moreny
Vynášanie Moreny
1 2 ... 44 >

Úradné hodiny

Pondelok: 07:30 - 15.00
Utorok: 07:30 - 15.00
Streda: 07:30 - 16.00
Štvrtok: 07:30 - 15.00
Piatok: 07:30 - 14.00

Naša Orava

Naša Orava

Aerovizuálna prehliadka

Fotogaléria

Kalendár